Wydarzenia

Uczniowie zebrali żywność dla rodaków na Kresach

  • Autor:  Bożena Sołek-Muzyka

Już po raz kolejny w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia Fundacja Studio Wschód z Wrocławia zorganizowała zbiórkę żywności długoterminowej dla rodaków, którzy żyją na Kresach Wschodnich. Cieszy fakt, że Dolnoślązacy nie są obojętni na los osób pozostałych na ziemiach II Rzeczpospolitej; że zawsze w okresie świątecznym, i nie tylko, otwierają swoje serca i dzielą się z tymi, którzy potrzebują wsparcia i pomocy.

Na apel pani Grażyny Orłowskiej-Sondej, inicjatorki akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, odpowiedziały między innymi placówki oświatowe Miasta i Gminy Radków, w tym Szkoła Podstawowa w Radkowie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawce Dolnej. Zbiórkę żywności dla rodaków zorganizowały także placówki oświatowe Miasta i Gminy Nowa Ruda, w tym: Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie, Zespół Szkół Nr 1 w Jugowie oraz Zespół Szkół Społecznych w Dzikowcu.

Uczniowie, rodzice i pracownicy trzech szkół zebrali żywność, która w postaci świątecznych i noworocznych paczek została dostarczona przez wolontariuszy Fundacji Studio Wschód na Ukrainę i na Wileńszczyznę. Organizując pospolite ruszenie, zebrali: 35 czekolad, 7 bombonierek, 20 paczek ciastek, 2,5 kg cukierków, 77 batoników, 7 paczek chrupek do mleka, 3 paczki kakao, 1 krem czekoladowy, 6,5 kg kawy, 2 paczki kawy cappuccino, 15 paczek herbaty, 13 kg cukru, 9 kg mąki, 15,5 kg ryżu, 11,5 kg kaszy (jęczmiennej, gryczanej, kuskus), 34 paczki makaronu, 27 konserw (mięsnych, warzywnych, rybnych), 4 mleka skondensowane, 2,5 kg soli oraz przecier pomidorowy, olej, kukurydzę i groszek w puszkach, proszki do pieczenia, cukry waniliowe, bakalie, dżem, multiwitaminę, budynie, kisiel, galaretki, wiórki kokosowe, pieprz oraz flakonik perfum.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, dzięki którym Święta Bożego Narodzenia u naszych rodaków na Kresach Wschodnich były spokojne i dostatnie.

Logowanie