Wydarzenia

Wtorkowe pokazy z fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim

  • Autor:  Bożena Sołek-Muzyka

19 grudnia, już po raz drugi w tym roku szkolnym, grupa trzydziestu jeden uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie oraz Zespołu Szkół Społecznych w Dzikowcu pod opieką Michała Kubata, Bożeny Sołek-Muzyki, Marty Kudryk oraz Kariny Rakowskiej uczestniczyła w lekcji fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tego dnia uczniowie oglądali pokazy z elektryczności: elektryzowania ciała przez tarcie, indukcji elektrostatycznej, powstawania pola elektrycznego – centralnego i jednorodnego, nadprzewodnictwa, oporu elektrycznego i prawa Ohma oraz instalacji odgromowej – piorunochronu. Kolejnym punktem wycieczki do stolicy Dolnego Śląska była prezentacja w planetarium pt. „Nasłuchiwanie kosmosu”. Pan dr Paweł Preś uświadomił młodzieży, że kosmos można obserwować nie tylko w promieniowaniu widzialnym, ale i w innych zakresach promieniowania elektromagnetycznego. Pokaz poprzedzony był niezbędnym, bardzo ciekawym wprowadzeniem w tematykę spotkania.

W okresie przedświątecznym nie mogło zabraknąć nas na Dziesiątym Bożonarodzeniowym Jarmarku na rynku we Wrocławiu. „W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy oprócz rynku, ulicy Świdnickiej i ulicy Oławskiej, swoim zasięgiem obejmuje również plac Solny. Również tam zagościły nowe domki handlowe, a w pobliżu ustawiony jest taki z tarasem widokowym, gdzie można skosztować gorących napojów. Na pl. Solnym odwiedzający jarmark mogą zmierzyć się z krętymi korytarzami w Zimowym Labiryncie, a tak że wykonać woskowy odlew własnej dłoni” (https://www.wroclaw.pl/jarmark-bozonarodzeniowy-2017).

Pobyt we Wrocławiu zakończyliśmy w Galerii Dominikańskiej. Uczniowie mogli zjeść ciepłe posiłki oraz dokonać zakupu świątecznych prezentów dla swoich najbliższych. Już niedługo podarki znajdą swoje miejsce pod bożonarodzeniowymi drzewkami, w domach naszych uczniów.

Logowanie