Święto Niepodległości w Wilnie

• Autor:  Bożena Sołek-Muzyka

W czwartek, 9 listopada bieżącego roku, grupa 48 wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” z Dolnego Śląska, woj. opolskiego oraz Warszawy wyjechała do Wilna na uroczystości związane z 99 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Społeczność Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Jugowie reprezentowali: Milena Wyrębak, Przemysław Dyjak, Maciej Siwka, Bożena Sołek-Muzyka oraz Marcin Antosik. Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowej Rudzie: Julia Szczotka, Marcelina Dubina oraz Ilona Piotrowicz. W wyjeździe uczestniczyli także Natalia Muzyka z Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie oraz Jakub Wasłowicz z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości.

Pierwszym punktem pobytu na Litwie było zwiedzanie kolebki polskiej kultury i literatury – Wilna. Wolontariusze zobaczyli: gotycką bramę miejską na Starym Mieście wraz z Kaplicą Ostrobramską z Obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia), Plac Katedralny w Wilnie, Ratusz, Uniwersytet Wileński, Cerkiew św. Ducha, Katedrę Wileńską oraz Cmentarz na Rossie z Mauzoleum Matki i Serca Syna. Pierwszego dnia pobytu na Litwie wolontariusze uczestniczyli także w uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny w Kościele św. Kazimierza w Powiewiórce sprawowanej przez ks. Dariusza Stańczyka, który na uroczystości niepodległościowe dotarł aż z Syberii. W drewnianym kościele, wybudowanym w 1970 r., w dniu 15 grudnia 1867 r. odbył się chrzest Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy wyjazdu na Litwę udali się także na cmentarz w Bujwidzach, gdzie na grobie rodziców ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza odpalili białe i czerwone światełka pamięci.

Świętowanie Dnia Niepodległości rozpoczęliśmy o godzinie 5:30 rano w Zułowie – w miejscu, w którym jako czwarte dziecko urodził się Józef Klemens. Niestety „dwór rozległy, z wysokim dachem, strzechą kryty” spłonął w lipcu 1875 r. Na dawnych fundamentach dworku w dniu 10 października 1937 r. w miejscu urodzin (w ich 70 rocznicę) posadzono w obecności prezydenta Rzeczypospolitej – Ignacego Mościckiego i Marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej „dąb pamięci jako symbol wieczności w miejscu kolebki pierwszego Marszałka Odrodzonej Polski Józefa Piłsudskiego”.

Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego zebrani goście ruszyli w XXIII Sztafetę Niepodległości z Zułowa na Rossę. Wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” mieli przebiec 15 km, ale pokonali dystans aż 20 km, bo był to dla nich bieg szczególny – bieg dla Niepodległej. W biegu uczestniczył pan Adam Piotrowski – najstarszy wolontariusz akcji Fundacji Studio Wschód. Pan Adam, mimo że skończył 86 lat, pobiegł w sztafecie dla Niepodległej. Kolejnym punktem pobytu w Wilnie były uroczystości na Rossie. Przed Mauzoleum Matki i Serca Syna poczty sztandarowe oddały honory, przybyłe delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki oraz odpaliły białe i czerwone znicze. Uczestnicy Sztafety Niepodległości opasali żołnierski cmentarz biało-czerwoną flagą.

Dzień 11 listopada na Rossie jest szczególny. Każdy uczestnik uroczystości czuje, ten niedający opisać się słowami, szczególny klimat polskości i wielkiego patriotyzmu. Wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” dziękują Fundacji Studio Wschód za możliwość uczestniczenia w uroczystościach, które na zawsze zostaną już w ich pamięci.