Wydarzenia

Lekcja historii o powstaniu warszawskim

  • Autor:  Julia Lichwa

30 października 2017 roku uczniowie klas siódmych i gimnazjalnych wzięli udział w żywej lekcji historii, na której spotkali się z uczestnikiem powstania warszawskiego. Pan Stanisław Wołczaski (obecnie wiceprezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej) przyjechał do naszej szkoły z Wrocławia, gdzie na co dzień mieszka.

Kombatant w trakcie wybuchu powstania miał 14 lat. Ukończywszy drugą klasę gimnazjum, wstąpił w szeregi AK. Pan Stanisław opowiedział młodzieży o swoich przeżyciach z 1944 roku, przekazując wiele cennych informacji dotyczących trudnego losu społeczeństwa w czasie wojny. Ale oprócz tego zachował niezwykłą pogodę ducha, mówiąc o takim zdarzeniu. Podzielił się z nami anegdotami o sytuacjach, jakich sam doświadczył w trakcie okupacji. Podkreślał, jak ważny w dzisiejszych czasach jest patriotyzm, o którym często zapominamy. Było to szczególnie cenne doświadczenie, uświadamiające nam, że życie w wolnej ojczyźnie stanowi wielką wartość.

Inicjatorzy i koordynatorzy lekcji: Stowarzyszenie „Odra-Niemen”, Noworudzcy Patrioci oraz pani Joanna Tarapacka. Prowadzący spotkanie – przedstawiciele Zarządu Samorządu Uczniowskiego: Julia Lichwa, Adam Chodakowski.

Logowanie