Wydarzenia

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” po raz pierwszy na Syberii

  • Autor:  Bożena Sołek – Muzyka

W dniach 13 – 22 sierpnia 2017 roku grupa dziewięciu wolontariuszy z dolnośląskich szkół i uczelni, pod opieką pani Bożeny Magnowskiej – nauczycielki z Obornik Śląskich oraz pani Iwony Kozłowskiej – przedstawicielki Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przebywała w Wierszynie. Wśród wyróżnionych wolontariuszy, którzy wyruszyli na Syberię, znalazła się mieszkanka Jugowa, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie – Natalia Muzyka.

Wieś na Syberii, liczącą 29 mieszkańców, która położona jest nad rzeką Idą, około stu kilometrów na północ od Irkucka, niemal w samym centrum Okręgu Buriackiego, odwiedziła także ekipa TVP Polonia, na czele z inicjatorką akcji ratowania polskich nekropolii na Kresach Wschodnich – panią Grażyną Orłowską-Sondej. Podczas pobytu w rzymskokatolickiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wierszynie młodzież wykonywała prace renowacyjno-porządkowe na polskim cmentarzu, który powstał sto lat temu. Jednocześnie wolontariusze spotkali się z rodakami, aby przekazać dary przywiezione z Polski.

W czasie spotkań uczniowie mieli możliwość wysłuchania opowieści o historii Wierszyny oraz o przybyciu pierwszych polskich osadników do „Małej Polski” na Syberii. Największe emocje towarzyszyły opowieściom pana Walentego Pietrzyka (kronikarza Wierszyny) oraz pani Sabiny Pośpiech (potomkini zesłańca), którą w maju spotkała wielka tragedia – spłonął jej dom. Pani Sabina zwróciła się z prośbą do  Polaków o pomoc w odbudowie domu: „Drodzy Polacy, proszę Was bardzo…, żebyście mi pomogli…; wszystko się spaliło, nie ma nic (płacz). Jestem stuprocentową Polką. Mama, tata, babka – wszyscy byli Polacy”.

Wolontariusze akcji „Mogiłę  pradziada ocal od zapomnienia” uczestniczyli także w uroczystościach 105 rocznicy przybycia do Wierszyny pierwszych polskich osadników. Symboliczną wiązankę biało-czerwonych kwiatów na polskich mogiłach złożyli: pan Krzysztof Świderek – Konsul Generalny Irkucka oraz pani Iwona Kozłowska – przedstawicielka Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas pobytu na Syberii młodzież uczestniczyła w uroczystościach pierwszej w Rosji koronacji figury Matki Boskiej Fatimskiej, która odbyła się w Katedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Irkucku. Koronacji dokonali: obecny ordynariusz irkucki – ksiądz biskup Cyryl Klimowicz oraz ksiądz biskup Jerzy Mazur. „Kościół katolicki w Rosji czekał na tę chwilę 15 lat” – powiedział proboszcz irkuckiej katedry – ksiądz Włodzimierz Siek.

Uczestniczy wyjazdu do „Małej Polski” na Syberii składają podziękowania za możliwość spotkania z rodakami, którym żyć przyszło około 7000 km od naszej ojczyzny. Za wsparcie przy organizacji wyjazdu wolontariusze dziękują przedstawicielom Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Studio Wschód. Ludzi dobrej woli, dla których los naszej rodaczki pani Sabiny Pośpiech nie jest obojętny, Fundacja Studio Wschód prosi o wsparcie. Wpłaty można kierować na konto 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska); z dopiskiem „dla pani Sabiny z  Wierszyny”.

Logowanie