Wydarzenia

Na Kresach – wspomnienie o Hucie Pieniackiej

  • Autor:  Bożena Sołek – Muzyka

Niedziela, 10 lipca 2016, była dla nas szczególnie ważna. Tego dnia uczestniczyliśmy w uroczystej mszy św. w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brodach. Społeczność Jugowa i Wschowy, a nade wszystko Polski, reprezentował poczet, który został uroczyście wprowadzony do kościoła przez ks. Anatola Szpaka. Podczas wygłaszanego kazania duchowny zwrócił uwagę na rocznicę rzezi wołyńskiej; prosił o pojednanie oraz modlitwę o to, aby już nigdy do takiej tragedii nie doszło.

„11 lipca przypada 73 rocznica kulminacyjnej akcji ukraińskich nacjonalistów, którzy dokonali skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości pod hasłem „Śmierć Lachom”. Tego dnia zginęło ponad półtora tysiąca Polaków. Uroczystości upamiętniające ofiary tej zbrodni zaczynają się już dziś”. Dlatego też postanowiliśmy pojechać do nieistniejącej już wsi Huta Pieniacka. 28 lutego 1944 r. została przeprowadzona tam akcja pacyfikacyjna na polskiej ludności cywilnej. Śmierć poniosło około 850 osób. „Wg śledztwa IPN pacyfikacji dokonali ukraińscy żołnierze 4 Pułku Policyjnego SS 14 Dywizji SS „Galizien”, pod dowództwem niemieckiego kapitana, wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) (najprawdopodobniej sotnia Dmytra Karpenki, ps. Jastrub) i oddziałem paramilitarnym składającym się z nacjonalistów ukraińskich, pod dowództwem Włodzimierza Czerniawskiego. W dniu ataku Huta Pieniacka liczyła 172 gospodarstwa i około 1000 mieszkańców. We wsi znajdowała się również spora liczba uciekinierów, którzy opuszczali miejsca zamieszkania, obawiając się fali morderstw dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich i wspomagających ich miejscowych ukraińskich chłopów. Ocalało około 160 osób”.

Podczas zorganizowanej uroczystości odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego oraz „Rotę” autorstwa Marii Konopnickiej. Pani Agnieszka Mała ze Wschowy odczytała fragment utworu Stanisława Żaka „Skrawek piekła na Podolu”, dotyczący zagłady Huty Pieniackiej. Młodzież symbolicznym światełkiem oddała honory i cześć pomordowanym Polakom.

Bibliografia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Hucie_Pieniackiej

Logowanie